15.11.2023 / 20:00 / 280/350 Kč

Memphissippi Sounds je moderní bluesové duo, které tvoří Cameron Kimbrough, vnuk legendy Hill Country Blues Juniora Kimbrougha, a Damion "Yella P" Pearson, bluesový a hiphopový umělec známý z memphiské Beale Street.

 

Jejich debutové album Welcome to the Land sklidilo mezinárodní úspěch a ovlivnilo umělce po celém světě. Memphissippi Sounds mistrně sp ojují minulost a současnost bluesové hudby. Kimbrough vyrůstal na blues v dědečkově juke jointu a později se sám naučil zpívat a hrát na kytaru a bicí. Yella P si koupil svou první harmoniku ve 13 letech a strávil nespočet hodin zdokonalováním svého zvuku v centru Memphisu. Oba členové Memphissippi Sounds vyrostli sice na tradičním blues, ale vnášejí do žánru moderní eklektickou energii a vlivy získané během dospívání v době nástupu rapu a obnoveného zájmu o soul. To je nejvíce patrné na vokálech a textech Memphissippi Sounds, které se pohybují od politicky podbarvených až po oduševnělé a uvolněné. Přes to všechno však nikdy neztrácejí autenticitu blues.

Brněnský písničkář Jan Fic vzešel sice z bluesového podhoubí, jeho tvorba se ale v průběhu let zcela oprostila od žánrových schémat, aniž by ztratila pevné ukotvení v hudebních kořenech. Už když se stal laureátem prestižní soutěže Blues Aperitiv v Šumperku, předestřel velmi osobitou vizi autorské písně, kterou naplňuje po stránce hudební i textové, což stvrzuje cena Za krásu slova, kterou získal od brněnského Radia Proglas. Ficovy písně hovoří sice často o temných stránkách lidského počínání, jsou autorem do hloubky prožité, střídmě ale nabízejí i pozitivní východiska. Jan Fic dosud vydal tři sólová alba - Město (2018, vlastní náklad), Potom (2020, Indies Scope) a Homunkulus (2023, Indies Scope).

Součástí akce je výstava Kořeny blues II., která v prostoru koncertu představí vývoj blues od jeho elektrifikace ve čtyřicátých letech do bluesového revivalu v letech šedesátých.

Odpoledne před koncertem bude patřit hudební dílně Memphissippi Sounds pro zájemce z řad veřejnosti.

cinemaware